Milenka Kráľa-Slnka – Spoveď starej dámy (79. pokračovanie)

Markíza de Sévigné

Keď Ibrahim uvidel Ľudovítov hrob, pozvala ho Athénaïs na návštevu do zámku, ktorý jej kráľ daroval skôr, ako ho zavraždili. Tam si nechala postaviť kúpele majstrami, ktorých do Francúzska poslal podľa dohody práve Ibrahim.
„Milá markíza, môžem vo vašich kúpeľoch zmyť svoju únavu a prach z cesty?“
„Sú vám k dispozícii, jasnosť.“
„Dúfam, že z bazéna máte potešenie.“
Athénaïs sa zapýrila: „Ja … totiž … neviem plávať, jasnosť.“
„Rád vás to naučím.“
„Tak to teda nie! Ak ma tam uvidíte iba tak naľahko, zdôvodníte to nejakým vaším zákonom a odveziete ma z Francúzska! To sa radšej v tom bazéne utopím!“
Princ sa zasmial:
„Vy sa tak veľmi bojíte háremu?“
„Zo zajatia mám hrôzu! Takto môžem kedykoľvek vysadnúť na koňa a s nezahalenou tvárou sa prechádzať okolo zámku. Môžem si ľahnúť do trávy a sledovať oblaky na nebi. Môžem ísť na návštevu ku komu chcem. V zajatí by som umrela. Milujem slobodu viac než svoj život, Ibrahim.“
Zvážnel: „Keď si to neželáte, budem to rešpektovať. So Sévigné som strávil noc a nehodlám si ju zobrať do Turecka. Prečo by som mal ubližovať vám?“
„Vy ste strávili noc so Sévigné? Veď ste mi povedali, že nie je hodná ani toho, aby bola vašou otrokyňou.“
„Však to aj tak je a preto ju nechávam tu. Inak by so mnou išla veľmi rada – ponúkla mi to“
„To prišla ona za vami? Alebo ste ju navštívili vy? Tomu by som sa čudovala, veď sám viete, aká je.“
„Ja to naozaj viem, ale vy to ešte neviete.“
„Prosím vás, čo by ma už u nej mohlo prekvapiť!“
„Aby ste sa nečudovali. Tá žena je nebezpečnejšia, než si dokážete predstaviť. A naozaj prišla ona za mnou. Ale aby sme to nepredlžovali – Sévigné je špión.“
„Čože?!“
„Markíza zbiera na dvore nielen všetky klebety, ale aj iné dôležité informácie. Napríklad kto bude čo vyvážať do zahraničia, aký tovar hodlá Francúzsko kúpiť, od koho a hlavne za čo. Myslíte si, že tieto správy nemajú pre niekoho cenu zlata?“
„Obávam sa, že nerozumiem. Prečo by niekto platil za správy o tom, čo hodlá Francúzsko robiť? Veď to aj tak čoskoro vyjde najavo.“
„Ide zvyčajne o to, aby to súper alebo budúci obchodný partner vedel skôr. Keď to vie skôr, vie sa na to dôkladnejšie pripraviť. Aby ste mi rozumeli, ak sa niekto dozvie, že Francúzsko skupuje množstvo rubínov, diamantov alebo iného tovaru, protivník môže špekulovať s cenou a zarobiť viac. Alebo si môže nájsť dodávateľa či odberateľa, ktorý sám dá ochotne viac a tak zmariť zámery Francúzska. Alebo ak kráľ poverí vedením manufaktúr nejakého šľachtica, môžu ho odstrániť v prípade, že by im nevyhovoval. A špeciálne sú tieto informácie využívané vo vojnách. Sama viete, že Francúzsko ako rozkvitajúcu krajinu nechcú rešpektovať jeho susedia. Takýmito informáciami zisťujú slabosť protivníka. Ak vedia, že je vaša pokladnica plná, nepovedú proti vám vojnu, lebo by to znamenalo ich prehru a obrovské finančné straty. Ak nie je, vyvolajú vojnu a zarobia na nej.“
„Tomu rozumiem, ale ako by mohol útočník zarobiť na vojne?“
„Moja drahá, viete vynikajúco viesť vojenské vyjednávania a nepoznáte princíp vojny?“ zasmial sa. Potom zvážnel a pokračoval:

Pokračovanie o týždeň…

Tlačenú verziu si môžete objednať v našom e-shope.
Elektronickú verziu si môžete objedať vo vydavateľstve MEA2000.

Predchádzajúca časť…